Telefon
Whatsapp Channel

Warez nedir ? Neden warez kullanmamalıyız?

  • Anasayfa
  • /
  • Blog
  • /
  • Warez nedir ? Neden warez kullanmamalıyız?
Warez nedir ? Neden warez kullanmamalıyız?

Warez nedir ? Neden warez kullanmamalıyız?

30 Ekim 2018, 13:57 - 0 Yorum

Warez nedir ?

İlk olarak warez kelimesinin anlamı olarak, telif hakkını içermekte olan materyallerin çiğnenmesi ile ticaretin gerçekleştirilmesi anlamını taşıdığıdır. Telif hakkı içeren ürünleri kullanmakta olan kişiler kopyalanması ve çoğaltılmasına aracılık sağlayarak bir nevi korsan yayıncılık yapmaktadır.

Warez kullanım şekli ise, demo şeklinde yüklenmiş olan bir programın  sürümünün süresi dolması ile birlikte, yayınlanmış olan programa ait keygen, serial ve crack gibi dosyaları kullanarak full hale getirilmesidir.

 

Neden warez kullanmamalıyız?

Sık şekilde kullanım gören internet dünyasında güç geçtikçe birden binlerce yazılım, eklenti ve tema gibi ürünler satışa çıkmaktadır. Birden fazla yazılımların ve temaların bazen çeşitli yöntemler ile kırılma işlemi yapılarak açık bir şekilde paylaşım yapılmıştır. Buna da interneti sık şekilde kullanan kişilerin karşısına sık şekilde gelmektedir.

Her firma kendisine uygun tasarımlar ve temalar kullanarak web sitesini oluşturmaktadır. Ancak bu yazılım ile oluşturulan temaların maliyeti yüksek olduğu için, piyasa içinde warez olarak isimlendirilmiş ürünlerin kullanımına kaçılmaktadır. Her ne kadar bu yazılımları kullanmak bir bilişim suçu olarak değerlendirilmiş olsa da, asıl önemli olan kendi güvenliğinizin risk altında oluşudur. Çünkü burada yapılacak olan ticaretlerin sürekli olarak başkaları tarafından izleniyor anlamına gelir. Ayrıca tema üzerinden yapılacak çeşitli ödeme bilgileri de korsan yayıncılık yapan kişilerin eline geçebilmektedir. Bu durumda sizin firma olarak güvenilir oluşunun izlemini ortadan kaldıracaktır. Bundan dolayı her zaman lisanslı ürünleri kullanmayı tercih etmelisiniz.Yorumlar

Yorum Yaz