Telefon
Telegram

PSD Nedir ?  Site template nasıl oluşur ?

  • Anasayfa
  • /
  • Blog
  • /
  • PSD Nedir ?  Site template nasıl oluşur ?
PSD Nedir ?  Site template nasıl oluşur ?

PSD Nedir ?  Site template nasıl oluşur ?

31 Ekim 2018, 14:13 - 0 Yorum

PSD Nedir ?

PSD yani açılımı ile Photoshop Document, yazılım olarak sık şekilde kullanılan Adobe Photoshop’un ön tanımlı olan bir dosya çeşididir. Birden farklı şekilde kullanılmasından dolayı, gerçekleştirilmiş olan çalışmanın farklı bir kullanıcıya aktarılması sırasında PSD haline getirilmiş logo, tasarım ve broşür gibi dosyalar internet üzerinden sunulmaktadır.

Aynı zamanda kendi projesinde şablonlardan fayda görmek isteyen kullanıcılar, zaman kaybetmenin önüne geçmek için, PSD şablonları düzenleyerek kendilerine uyarlamaktadır. Böylelikle daima hem kazançlı hem de kaliteli çalışmaların sahibi olurlar.

 Site template nasıl oluşur ?

Template oluşturulurken ilk dikkat edilmesi gereken husus, dizine bir alt klasör oluşturulması gerektiğini bilmektir. Yani WordPress tema oluşturulacak ise wp-content /themes dizini içerisine bir alt klasör oluşturulması gerekir. Tema oluşturulurken kasör adının tema ile uyumlu olduğuna dikkat edilmelidir. Bu durumun üstesinden gelmek için FTP ya da Cpanel istemcisini kullanabilirsiniz.

Web sitenizin nasıl bir görünüm kazanmasını istiyorsanız, tema oluşturma kararınızı uygun olacak şekilde dizayn etmelisiniz.

Temanın doğru şekilde hazırlanabilmesi için, header.php (başlık bölümü kodunu içerir), index.php (tema ana dosyasıdır), footer.php (alt bilgilerin yerleşim yapılacağı dosya), sidebar.php (kenar çubuğu bilgileri içerir) ve style.css isimli dosyaların da oluşturulması gerekir. Bu dosyaların doğru bir şekilde oluşturulmaması durumunda temanızın işlevi düzgün çalışmayacaktır.  Dosyaların oluşturulmasında ise metin editörü ya da Cpanel içerisinde yer alan dosya yöneticisini kullanarak oluşturabilmektesiniz.Yorumlar

Yorum Yaz