Telefon
Telegram

Bilinmeyen Yönleriyle HTML, CSS ve JavaScript

  • Anasayfa
  • /
  • Blog
  • /
  • Bilinmeyen Yönleriyle HTML, CSS ve JavaScript
Bilinmeyen Yönleriyle HTML, CSS ve JavaScript

Bilinmeyen Yönleriyle HTML, CSS ve JavaScript

29 Ekim 2018, 19:49 - 0 Yorum

Bilinmeyen Yönleriyle HTML, CSS ve JavaScript

Toplumsal düzeyde insanların birbiri ile anlaşması için nasıl ki bir dil kullanıyor ise, aynı şekilde internet ortamında belge hazırlığı yaparken bir dil kullanılmaktadır. Mevcut olan dilin HTML olarak internetin omurgasını oluşturduğunu çok rahat söyleyebiliriz. Yani sayfadaki temel yapı ve içerik bölümlerini oluşturan bir taslak görevindedir.

HTML dosyalarının biçimlendirilmesi içinde kullanılmakta olan dil ise CSS dir. Burada HTML iskeleti sağladığı gibi, derisini de CSS oluşturmaktadır. Sayfalardaki renklendirme, yazı biçimi ve sayfa ögelerindeki biçimlendirmeye kadar CSS görevi üstlenmektedir. CSS kullanılmadığı zaman HTML sayfası sıradan bir sadelik içinde siyah beyaz modunda kalacaktır.

JavaScript ise, son dönemlerin popülerlik seviyesi yüksek olan betik dillerinden bir tanesidir. Kısaca JS olarak da bilinmektedir. JavaScript’in işlevsel anlamdaki üstlendiği görev HTML sayfalarının fonksiyon kazanmasını sağlamaktır. Yine yazımıza ele aldığımız beden örneğinden devam edilecek olur ise, HTML iskelet ve CSS içinde deri olduğunu söylemiştik, burada JS ise bedenin işlevini sağlamaktadır. Örnek ile açıklayacak olur isek, bir formun yanlış bir şekilde doldurulması sırasında uyarıcı bir mesaj kutusu gelmekte ve ya yazılan yazının kelimesini tamamlamak için bir sistem görülecektir. İşte bu JavaScript’in ta kendisidir.

Eğer ki sizlerde web tasarımcılık işine oldukça merak sarmış durumdaysanız, ilk olarak HTML, daha sonrasında sırsıyla CSS ve JavaScript öğrenmelisiniz. Bu sıra takip edildiği sürece, işinizdeki tüm taşlar yerine oturacaktır.Yorumlar

Yorum Yaz